Több, mint 200 évvel ezelőtt a francia nők harcolták ki, hogy nők is repülhessenek hőlégballonnal.
A levegőég első meghódítói a francia Montgolfier fivérek voltak az 1783-ban biztonságosan repülhető hőlégballonjukkal. Nem kellett hozzá sok idő és a kalandvágyó, bátor nők is magasan, az égen akartak repülni, bár ennek az akkori hiedelmek és etikett szerint több akadálya is volt.
A közvélemény mélyen felháborodott, amikor 1798-ben a hőlégballon kísérleteiről elhíresült francia Andre-Jacques Garnerin elsőként hirdette meg hölgy utassal a következő repülését. Mivel botrányos volt, ha a randikon erkölcscsőszként nem volt jelen egy idősebb hölgy is. Másrészt attól tartottak, hogy a magasban, ahol addig még nők nem jártak az alacsonyabb légnyomás maradandó egészségkárosodást okoz.
Az első hölgy utas meghirdetése akkora közfelháborodást váltott ki, hogy az ügyben a rendőrségnek is állást kellett foglalni. A rendőrség és a belügyminiszter közösen arra jutott, hogy nem tagadják meg, hogy egy felnőtt nő is azt tegye, amit megengednek a férfiaknak, hogy a levegőbe emelkedéssel bizonyítsa bátorságát és főleg, hogy a hölgy is tisztában van az utazás esetleges káros hatásával.
Garnerin és első nő utasa Párizs északi irányába emelkedett fel az égre, és röviddel ezután simán leszálltak. Mindez pedig történt 1798. június 4-én.Garnerin nevéhez köthető az első olyan ejtőernyő is, amely képes volt lassítani az ember zuhanását nagy magasságból. Ejtőernyőjével rendszeresen és sikeresen ért földet nagyobb magasságokból, mint az korábban lehetséges volt.
1797-ben egy hidrogénballon segítségével közel 1000 méterre emelkedett fel, majd kioldotta a ballont, és sikeres ereszkedést hajtott végre egy 7 méter átmérőjű, körkupolás ejtőernyő segítségével, aminek a kosarában tartózkodott.
A szenzációs eseményt egy ifjú hölgy, Jeanne Labrosse is figyelte a tömegben, aki később lelkes tanítványa és felesége lett. Madame Garnerin volt az első nő, aki férfi pilóta nélkül egyedül szállt fel a fellegekbe 1798-ban, melyet a francia divatmagazin is megörökített.
Egy évvel később 1799-ben pedig ő volt az első nő, aki a léghajón gondolájából ejtőernyőjével 900 méteres magasságból ereszkedett le a földre. Garnerinék később Európa-szerte és az Egyesült Királyságban is bemutatókat tartottak és elkápráztatták a nagyérdeműt.
Tanúsíthatom, hogy a hőlégballonozás nem ördögtől való, de még csak nem is boszorkányos dolog. Fantasztikus, semmivel nem összehasonlítható, feleltethetetlen élmény volt számomra Szegednél átrepülni a Tiszát.
Korábban írtunk az Etihad légitársaság első női kapitányáról, aki azonos nevű a napóleoni időkben élt első francia léghajósnővel. És írtunk Felix Baumgartnerről is, aki 39 km magasból ereszkedett le sikeresen az ejtőernyőjével.