75 éve Amy Johnson, tiszteletére napjainkban pedig Tracey Curtis-Taylor pilótanő repüli le a több mint húszezer kilométeres távot a nyitott ülésben egy kétfedelű repülőgéppel.
Tracey a repülőúton éppen Jordániában időzik, ahol arra is volt ideje, hogy motoros siklóernyővel tandemezzen a Holt Tenger felett. Tracey 14 hét alatt teszi meg a földrészek között a hosszú utat gazdag helyi programokkal, Jordániában például ösztönözte a lányok munkavállalását a Jordán Királyi Légitársaság szponzorálásával.
Tracey az old timer autók és repülők szerelmese. Bejárta a világot mindkettővel, kitartását mi sem mutatja jobban, mint teljesítette például az újjáélesztett régi autók versenyén a Peking Párizs távot. De korábban hat hónap alatt az afrikai dzsungelen és sivatagon át Fokvárosból felautózott egészen Londonig. De hosszában Afrikát is átrepülte, járt már nyitott géppel Ausztráliában is.
Jelenlegi útjához a képen látható és 1942-ben gyártott Boeing Stearmen kétfedelű repülőgépet választotta, amit Magyarországon, Fertőszentmiklóson újítottak fel, plusz benzin tankokat is raktak a szárnyba. A nyitott ülésben a gép 150 kilométer utazósebességet tud óránként, a térképen láthatóak az állomások, ahol tankolni és egy kis társadalmi életet élni leszállt és leszáll majd.
Egy ekkora út szponzorok nélkül megszervezhetetlen. Egy befektető cég adja a lelkét, de a Boeingtől egészen az ausztrál haditengerészetig támogatják, a testvére a menedzsere. A hónap elején Farnborough-ból, a legendás angliai légi bázisról egy brit koronaherceg indította útjára a pilótanőt.
A Boeing nincs egyedül az úton, egy másik fiatalabb klasszikus, a svájci Pilatus repülőgépgyár PC6 Turbó Porter gépe kíséri, többek között korabeli ruhákkal viszi a bőröndöket meg az egyéb felszereléseket.
Tracy bízik a szerencsés széljárásban, Reméli, hogy megkíméli őt a szembeszél, és nem sodorja őt a szél háborús övezet vagy lakatlan táj fölé. Motorleállás nem okozhat akkora problémát, mert a Stearmen bármilyen terepre képes leszállni a kísérőgép Pilátussal együtt.
Tracey a Bécs-Bukarest szakasz között Magyarország felett is nemrégen átrepült. Bécs helyett leszállhatott volna a fél órával messzebb levő Fertőszentmiklóson is, de hát a nagy médiafelhajtás ott nem biztos, hogy utolérte volna.
Reméljük, januárban szerencsésen megérkezik Sydney-be, emlékrepüléséről akkor újra írni fogunk.
Amy Adams 74 évvel ezelőtt 18 nap alatt repülte le a távot. A KLM is repült egykor részben ezen az útvonalon, ők akkor szerencsére útba ejtették Magyarországot is.