Eddig háromszor jártam Szlovéniában, legutóbb online, az ország repülés nélkül is varázslatos.
Első alkalommal tíz éve voltam Ljubljanában egy konferencián, télen. Repülővel utaztunk bécsi átszállással. Akkor először ültem légcsavaros-gázturbinás repülőgépen a hajtóműre látva. De nagyobb élmény volt Ferihegyen a kabinból nézve a repülőgép jégtelenítése, no meg a havas tájak, városok látványa a levegőből.
Öt éve az Adria Tehnika hívott meg a ljubljanai repülőtérre, ahol az ezredik repülőgép javítását ünnepelték. Elvittek bennünket Bledbe, Tito egykori villájában aludtunk, itt az akkori riportom.
Többször voltam már turisztikai workshopon az Aviareps meghívására, ahol egy-egy ország turisztikai szakemberei Budapesten élőben ajánlották a magyar utazási irodáknak országuk szépségeit. A koronavírus miatt nemrég webináriumot szerveztek, így a fotelban ülve a laptopomon láthattam Szlovénia nevezetességeit.
Szlovénia zöld, egészséges és biztonságos és a 463 km-es távolság csupán alig több, mint 4 óra autóval Budapestről a fővárosba Ljubljanába, mely 2016-ban elnyerte az Európa Zöld Fővárosa címet.
Ki ne ismerné Szlovénia leghíresebb látványosságát, a címképen is mesebeli látványt nyújtó Bled-et, ahol a kívánságok valóra válhatnak. A legenda szerint ugyanis, aki a szigeten levő templom harangját háromszor megkongatja, minden kívánsága teljesül.
Tengerparti városai közül (Koper, Izola, Pirán) Pirán a legszebb, festői, romantikus történelmi város, ahol a tengervízből már 700 éve sót párolnak le.
Aki szereti a lovakat, ellátogathat a szlovén-olasz határ közelében levő lipicai majorságba, amely a legrégebbi ménestelep Európában, 1580 óta tenyésztik itt a világhírű lipicai lovakat.
A természeti szépségei közé tartozó 10 ezer karszt barlangja közül a 30 km hosszú Postojnai cseppkőbarlang az egyik legcsodálatosabb és legtöbbet látogatott barlang.
Európa legmélyebb és legnagyobb földalatti kanyonja is itt található, a Skocjan barlangrendszer, amely az Unesco világörökség része.
A világ legnagyobb sziklavára a Predjama lovagvár csak 45 km-re van Ljubljanától.
És aki szeret túrázni, hegyet mászni, kerékpározni, vagy csak a hegyi levegőn sétálni mindezt megteheti. Ha nem akar vezetett túrán részt venni, egyedül is neki vághat egy-egy túraszakasz megtételére, mert nem téved el a jól kijelölt és kiépített 11 ezer km hosszú túraútvonalon.
A legnépszerűbb a 700 km-es Alpok-Adria túra, amely érinti Ausztriát, Szlovéniát és Olaszországot. Ausztriában az Mt. Grossglocknertől indul a Soča völgy és Trieszt érintésével egészen le az Adriai-tengerig.
A második legnépszerűbb a 300 km-es Julia-Alpok túra, amely a szlovén Alpok leglátványosabb helyeit érinti.
De a Szlovénia túrán, amely Mariborból indul a tengerpartra, szinte bebarangolható az egész ország. Az alpesi régió 8 országán át a Via Alpina túra Monacóból indul Trieszten át fel a Triglav 2864 méteres csúcsára, amely a Júlia-Alpok legmagasabb pontja.
Aki I. világháborús emlékhelyre vágyik, megnézheti a Soča folyó mentén, az Isonzo Front maradványait, bunkereit, lőállásait, ahol 12 csatát vívtak az osztrák-magyar csapatok az olasz hadsereg ellen, ahol nagyanyám testvére is elesett.
A Dráva két partján fekvő Maribor Szlovénia második legnagyobb városa Budapesttől 340 km-re, autóval alig több, mint három óra.
Az egyetemi város 2012-ben Európa kulturális fővárosa volt. A város közelében levő Pohorje-hegységen van Szlovénia legnagyobb sí központja fekete, piros és kék pályákkal. Ősszel októberben itt rendezik meg a mountenbike világbajnokságot. A világ legrégebbi kb. 400 éves szőlőtőkéje is itt található.
Szlovénia az év minden szakában izgalmas élményt nyújt. Bárhol is száll meg valaki a jó utakon nincsenek távolságok és könnyen elérhető minden látnivaló.
Egy maribori 3-4 napos hosszú hétvégén a programba belefér az Old Wine House meglátogatása a történelmi városrészben a világ legrégebbi, még mindig termő 400 éves szőlőtőkéjével.
Borkóstolás a környékbeli borozókban, ahonnan gyönyörű a kilátás, kerékpározás a Pohorje hegyi útjain és a Dráva partján.
És ha netán kerékpárral indulnánk neki az ország felfedezésének a szlovén turisztikai szakemberek a Maribor-Ljubljana-Postojna barlang útvonalat ajánlják és onnan le a helyi utakon, amelyek nem olyan forgalmasak a tengerpartra Piránba.
A webinárium után azonnal mehetnékem támadt, mivel karantén és más korlátozások nélkül átkelhetünk és visszajöhetünk a magyar-szlovén határon.
Még több infó Szlovéniáról. Korábbi Aviareps workshop Szingapúrról. Végül ajánlok melléjük egy nagy képes összeállításunkat a ferihegyi Egyes Terminal bezárásáról.