Samantha Cristoforetti olasz űrhajósnő képzettsége szerint repülőmérnök, korábban az olasz légierő vadászpilótájaként repült is. Az Európai Űrügynökségnél (ESA) kapott űrhajós kiképzést.
Először 2014-15-ben járt a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), akkor orosz kiképzést kapott és Szojuz űrhajóval tette meg oda-vissza az utat.
Több mint 200 napot dolgozott az űrállomáson. A kilátóban érezte magát legjobban és az olasz csizmát is lefotózta.
Ezen a küldetésen Samantha volt az első, aki kávét főzött az űrben. Espresso olasz módra.
Utána az ESA kölni központjában dolgozott különböző beosztásokban. Elsőként vehetett részt külföldiként kínai űrhajósokkal a tengeri landolás utáni túlélés gyakorlásakor. A képen kínai űrruhában.
Egy hónapja kezdődött második küldetése, amikor SpaceX Crew Dragon személyszállító űrhajójával érkezett meg.
Ahogy illik, hamburgerrel fogadták, az új érkezőknek mindig tartanak egy kis ünnepséget.
Ilyen sem volt még, hogy két ESA űrhajós dolgozott pár napot egyszerre az ISS-en. Bár a képen látható német férfi kezében már az utazó ruha, több mint fél év után az óta vissza is jött a földre.
Három nő volt egyszerre az űrállomáson, egy kis szerelés élesben.
Samantha külső munkára is megy majd, erre a fellövés előtt az oroszoknál kapott kiképzést a víz alatt. Láttam egy olyan videót is, ahol a szétszerelte és összerakta azt a szkafandert, amiben elhagyja majd az űrállomást rövidebb időre.
Minervának hívják a jelenlegi küldetését, bár még keveset tettek róla közzé. Az biztos, hogy kipróbál egy űr mosószert, nemcsak zoknira, ami lebomlik. Jelenleg az űrhajósok a Földre küldik a sokáig hordott ruháikat, teherűrhajóval kapnak utánpótlást.
Barbivá is változtatták, hogy a lányokat ösztönözze az űrhajós életre. A baba mintegy jelképe ennek.
Samantha Kölnben él két gyermekével és szintén ott a szakmában dolgozó olasz párjával. Magánéletét óvja a nyilvánosságtól, de elcsípték a búcsúzás pillanatát a második fellövés előtt a családjától.
Samatha tegnap közelről láthatta, hogyan dokkol a Boeing űrhajója a Nemzetközi Űrállomáson. A NASA-nak már két űrfuvarozója van.
Irtunk többször is Samantha első űrutazásáról. Ősszel találkoztunk űrhajósnőkkel a Műegyetemen. A földön pedig nemsokára elektromos hajtású légi taxival repülhetünk, erről beszéltünk legutóbbi videónkban.